Pušinis chermesas Pineus pini (L.)

Klasė Insecta Vabzdžiai       
Būrys Hemiptera Straubliuočiai       
Pobūris Sternorrhyncha Lygiasparniai       
Antšeimis Aphidoidea Amariniai       
Šeima Adelgidae Egliniai amarai
Gentis Pineus   

Pakenkimai
Byra spygliai. Ant pušaičių ūglių ir liemenėlių baltame dideliame veltinyje randami amarai. Stipriai apnikus pažeidžiami jauni ūgliai. Ekstremaliais atvejais ūgliai gali atrodyti kaip pažeisti didelės sausros.

Medžio rūšis: papratoji pušis (Pinus sylvestris L.), bet gali apnikti ir kitų rūšių pušis: Pinus montana,Pinus banksiana, Pinus contorta ir kt.       
Pažeidimo vieta: spygliai, ūgliai, kamienai, šakos.       
Pažeidimo pobūdis: iščiulpus syvus krenta spygliai. Stipriai apniktiems jauniems medeliams sumažėja prieauga.       
Pažeidimo laikas: nuo gegužės pab. iki rugpjūčio mėn.       
Medžio amžius: įvairaus amžiaus medžiai.    
        
Morfologija
Pušiniai chermesai yra labai smulkus vabzdžiai. Suaugusios besparnės patelės rausvai rudos spalvos ir yra 1,1 mm ilgio, tuo tarpu sparnuotos patelės juosvai rudos ir jų kūno ilgis siekia 1,5 mm.
Kiaušinėliai dedami iš baltų vaškinių išskyrų padarytame lizde. Kiaušinėliai yra ištęstos formos, 0,2 mm ilgio geltonos spalvos. Embrionui vystantis palaipsniui keičia spalvą iki rusvai raudonos. Pirmosios stadijos lervos yra labai mažos (0,2-0,4 mm ilgio), rausvai rudos, kiaušinio pavidalo, besparnės, su trimis poromis kojų.

Ekologija
Pušinio chermeso tėvynė yra Kaukazas ir Užkaukazė, kur pasireiškia tai rūšiai tipiška kartų kaita. Viena karta apninka egles, kita pušis. Vidurio Europoje vystosi tik partenogenetinė patelių karta. Pušinis chermesas apninka įvairiaamžes pušis, netgi galima aptikti daigynuose ant sėjinukų. Medžio nusilpimo laipsnis, kuriam įtakoja besimaitinantys pušiniai chermesai, yra atvirkščiai proporcingas medžio amžiui.
Pirminiai pakenkimai pasireiškia spyglių džiūvimu ir kritimu vasariniams pušiniams chermesams iščiulpus sultis. Stipriai apnikus sumažėja prieauga, vėliau pažeidžiami jauni ūgliai, žievė, stiebai ir šakos. Priešingai nei jauni medeliai, senesni medžiai su storesne stiebo ir šakų žieve menkai apninkami, apsiribojama naujų ūglių pakenkimu.
Stipriai pažeisti medeliai gali išdžiūti tik augantys netinkamose augimvietėse arba, kartu veikiant nepalankiems abiotiniams ir biotiniams faktoriams.

Biologija
Lervos žiemoja tarp spyglio pagrindo ant jaunų ūglių viršūnių. Jos yra padengtos baltomis vatos išvaizdos sekrecijos liaukų vaškinėmis išskyromis. Balandžio mėn. ir gegužės pradžioje virsta rausvai rudos spalvos, apie 1 mm ilgio, besparnėmis patelėmis.
Besparnės patelės sudeda didelį kiekį kiaušinėlių, o iš jų išsiritę lervos pereina ant šių metų ūglių iš kurių iščiulpia syvus ir virsta rausvai rudomis besparnėmis patelėmis arba dalis 1,5 mm ilgio juosvai rudomis sparnuotomis patelėmis. Jos nuskrenda ant kitų pušų ir duoda pradžią besparnių patelių kartai. Dalis sparnuotų patelių nuskrenda ant eglių. Jų karta yra bevaisė ir žūva.
                          
Priemonės
Cheminės priemonės vykdomos medelynuose, kur kenkėjas gali padaryti daug nuostolių, taip pat kenkėjui išplitus dideliuose plotuose vyresnio amžiaus medynuose. Pavieniai stipriai apnikti medžiai turi būti pašalinti iš miško.

Literatūra
Kolk, A., Starzyk, J. R. Atlas szkodlywych owadów leśnych. Warszawa, 1996. 705 p. P-12-15
Pineus pini. Pine woolly aphid. Hemiptera. Adelgidae. Forest pest species profiles. May 2013 [interaktyvus]. [žiūrėta 2015-10-05]. Prieiga per internetą: http://www.fao.org/forestry/37415-040d412f6c6416c70d216a4768cc60a91.pdf


nopic