Phytophthora alni Brasier & S.A. Kirk
Skyrius Oomycota  
Klasė    
Eilė Peronosporales  
Šeima Peronosporaceae  

Lėtinis arba staigus alksnių džiūvimas.

Simptomai: išretėjusios medžių lajos, susmulkėję, gelstantys lapai, dalies lajos nudžiūvimas, staigus medžių džiūvimas, pumpurų neišsprogimas pavasarį, tamsios eksudato dėmės ant kamienų.

 

Pažeidimai
Medžio rūšis: juodalksnis, baltalksnis
Pažeidimo vieta: Šaknys, stiebai 
Pažeidimo pobūdis: Šaknų puviniai ir stiebo nekrozės
Pažeidimo laikas: pavasaris, ruduo
Medžio amžius: Įvairaus amžiaus medžiai

 

Morfologija

Grybienos hifai be pertvarėlių. Anteridžiai dviląsčiai 22-31 x 12-20 mikronų dydžio, oogoniai apvalūs 28-55 mikronų diametro su neryškiai ornamentuotomis sienelėmis. Sporangės elipsiškos 38-65 mikronų ilgio ir 25-41 mikronų pločio (ilgio ir pločio santykis 1,4-1,6) su nedideliu speneliu arba visai be jo.

 

Biologija

Grybas dažniausiai medžius apkrečia zoosporomis, kurios susiformuoja ir plinta užmirkusioje dirvoje. Tai įprastai vyksta ankstyvą pavasarį arba rudenį. Zoosporos turi žiuželius ir gali laisvai judėti vandenyje. Jos alknius dažniausiai apkrečia per smulkiasias šaknis ar žaizdas. Infekuotuose audinuose vystosi grybiena. Žuvusiuose audiniuose vėliau susiformuoja oosporos - tai lytinė grybo dauginimosi stadija (mejozė). Oosporų reikšmė ligos plitime neaiški, bet galimai jos atlieka tokią pačią funkciją kaip ir chlamidosporos (nelytinės stadijos storasienės sporos) - padeda patogenui išgyventi nepalankių aplinkos sąlygų metu. Susidarius palankioms sąlygoms, tiek iš chlamidosporų, tiek iš oosporų gali išaugti sporangės, kuriose formuojasi zoosporos.

 

Ekologija

Pažeidžia alksnius tiek miškuose, tiek medelynuose. Plitimui palankios užmirkstančios dirvos, perteklingo drėkinimo ar pavasarį užtvindomos augavietės. Dažniausiai aptinkama ant upių, ežerų ar kitų vandens telkinių pakrančių augančių alksnių.


Priemonės

Medelynuose šalinti ir sudeginti ligos pažeistus medelius, vengti sodmenų perliejimo, užmirkimo.

Jei vanduo laistymui imamas iš atvirų vandens telkinių apaugusių alksniais, tai tokį vandenį laistant alksnio sodmenis pravartu chloruoti.

Nuo fitoftorozės apsaugo žemės ūkyje nuo bulvių maro naudojami fungicidai.

 

Literatūra, nuorodos:

http://www.indexfungorum.org/Names/NamesRecord.asp?RecordID=488625


Alksninė fitoftorozėAlksninė fitoftorozėAlksninė fitoftorozėAlksninė fitoftorozėAlksninė fitoftorozėAlksninė fitoftorozėAlksninė fitoftorozėAlksninė fitoftorozėAlksninė fitoftorozė

Kenkėjų paieška

 Šaknys 
 Stiebas 
 Šakos / ūgliai 
 Spygliai / Lapai 
 Pumpurai / žiedai / vaisiai 
 Medelynas