Vasarinė evetrija Rhyacionia duplana Hb.
Sinonimas Evetria duplana Hb.

Sistematika
Klasė Insecta Vabzdžiai
Būrys Lepidoptera Drugiai
Šeima  Torticidae Lapsukiai
Gentis Rhyacionia

Pažeidimai
Medžio rūšis: pušispaprastoji, pušis bankso.
Pažeidimo vieta: laja
Pažeidimo pobūdis: uglių deformacijos
Pažeidimo laikas: gegužis-birželis
Medžio amžius: 5 m ir vyresni

Morfologija
Drugys apie 15 mm  pločio ištiestais sparnais. Priekiniai sparnai šviesiai pilki, blizgantys, su skersinėmis banguotomis rudos i melsvos spalvos juostelėmis. Užpakaliniai sparnai rusvi. Suaugę lervos oranžinės, 10-13 mm ilgio, priekinis ir užpakalinis skydeliai šviesiai geltoni, krūtinės skydelis ir priekinės kojos-šviesiai rudos spalvos. Lėliukė 7-9 mm tamsiai ruda, gale pilvelio turi 8 aštrias spyglines išaugas.

Biologija
Skraidyti pradeda balandžio pabaigoje gegužės pradžioje. Kiaušinius deda ant pereitų metų viršūninio mentūrio spyglių iš vidinės pusės. Lervos išsirita gegužės menesį. Iš pradžių vikšrai graužia viršūninių ūglių paviršinius audinius, o vėliau įsigraužiai ir į jų vidų. Birželio viduryje lervos leidžiasi į priekelminę pušaičių dalį ir žievės plyšius, kur, pasigamina kokoną ir virsta lėliukėmis bei žiemoja. Kitų metų pavasarį virsta drugiais. Generacija vienmetė.

Ekologija 
Pasirodę vikšrai graužia ūglių paviršinius audinius, o po 7-10 dienų įsigraužia į vidų. Pažeisti ūgliai nudžiūna. Tai vienas iš plačiausiai paplitusių ir pavojingiausių pušies jaunuolynų kenkėjas. Masiniai židiniai telkiasi pietinėje šalies dalyje.
 
Priemonės 
Taikitinos cheminės ir mechaninės naikinimo priemonės. Galima nulaužyti ar nupjaustyti pažeistus ūglius ir kartu su kenkėjais sunaikinti. Pjaustyti ar laužyti reikėtų gegužės pabaigoje birželio pradžioje. Taip pat galima naudoti insekticidus. Insekticidus reikia purkšti vabzdžių skraidymo metu ar tik išsiritus lervoms, kol jos dar neįsigraužė į ūglių vidų. Kadangi insekticidų naudojimas reikalauja didėlių darbo sąnaudų, specialių žinių ir specialių priemonių miškuose mažai taikitinas.
 
Literatūra, nuorodos
Pileckis, S.; V. Valenta; A. Vasialiauskas A.; Žuklys L. Svarbiausių miško medžių kenkėjai ir ligos. Vilnius, 1968.
Belova, O.; Milišauskas, Z.; Padaiga, V. ir kt. Miško apsaugos vadovas. Kaunas, 2000.
http://www.udec.ru/vrediteli/letniy_pobegovjun.php

 


nopic

Kenkėjų paieška

 Šaknys 
 Stiebas 
 Šakos / ūgliai 
 Spygliai / Lapai 
 Pumpurai / žiedai / vaisiai 
 Medelynas