Spondylis buprestoides  L.
Klasė Insecta Vabzdžiai
Būrys Coleoptera Vabalai
Šeima Normal 0 Cerambycidae Ūsuočiai

Gelstanti laja, besilupanti žievė, ovalios išlėkimo angos medienoje ar žievėje.

Pažeidimai
Medžio rūšis: Pušis, rečiau eglės, maumedžiai
Pažeidimo vieta: Stiebas
Pažeidimo pobūdis: Takai po žieve ir medienoje
Pažeidimo laikas: Birželis-rugpsėjis
Medžio amžius: įvairus

 

Pagal pažeistų medžių požymius galima sumaišyti su:

  • blizgiais Buprestidae
  • ožiaragiais Monochamus sp.

 

Morfologija

Normal 0

Vabalas – 12-22 mm ilgio, juodas, cilindriškas, kiek blizgantis. Apačia apaugusi trumpais rudais plaukeliais. Antenos trumpos, nesiekia kūno vidurio, nareliai platūs ir trumpi. Priešnugarėlė skersinė, taškuota, jos šonai suapvalėję, šiurkštūs grūdėti. Antsparniuose tarp rupesnių yra švelnesnių taškų ir raukšlelių. Išilgai antsparnių yra 2 arba 3 iškilusios briaunelės. Kiaušinėliai pailgi iki 2mm, iš pradžių būna balti, vėliau įgauna žalią atspalvį. Lervos baltos, be akių, galva tamsi, iki 35mm ilgio. Ant paskutinio segmento turi du lenktus dygliukus atsuktus vieną priešais kitą. Lėliukės gelsvos iki 24 mm ilgio. 

 

Ekologija

Normal 0

Paplinta nusilpusiuose spygliuočių miškuose po vėtrų, gaisrų. Mėgsta po įvykdytų kirtimų miške paliktus šviežius kelmus. Apninka negyvus ir apsilpusius medžius. Miškui vabalai daro žalą užpuldami apsilpusius medžius ir grauždami medienoje angas taip sumažindami medienos technines savybes, bet tuo pačiu atneša ir naudos – kirtavietėse padeda greičiau suirti kirtimo atliekoms.

 

Biologija

Normal 0

Skraido birželio – rugpjūčio mėnesiais. Paplitęs pusamžiuose ir brandžiuose medynuose. Vabalai skraido naktimis, dieną slepiasi miško paklotėje ar po žieve. Vabalai nesimaitina, o energijos ima iš savo kūne sukauptų riebalų. Poruojasi ant žemės, kur vėliau patelė kasis į žemę ir dės kiaušinėlius ant medžių šaknų. Išviso patelė gali padėti iki 150 kiaušinėlių. Lervos iš kiaušinėlių išsirita per 10 – 20 dienų. Išsiritusios lervos graužiasi takus po žieve, vėliau įsigraužia giliau į medieną. Antrais metais lėliukė pasidaro lopšelį ir žiemoja iki gegužės - birželio mėnesio. Išsivystęs vabalas išsigraužia išskridimo angą, kurios skersmuo 5-7 mm. Takai ovalūs iki 1 cm storio ir iki 80 cm ilgio. Takai būna prikimšti išgraužomis.  Lervos vystosi nuo 2 iki 3 metų.

 

Priemonės

Normal 0

Vykdyti sanitarinius kirtimus ir saugoti mišką nuo gaisrų. Prižiūrėti mišką, kad nebūtų nusilpęs. Naudoti chemines priemones.

   

Literatūra, nuorodos

http://wiki.bugwood.org/Archive:Atlas/Spondylis_buprestoides
Pileckis, S. Lietuvos fauna: Vabalai. II tomas, Vilnius, 1997.
 

 


Trumpaūsis medkirtisTrumpaūsis medkirtis

Kenkėjų paieška

 Šaknys 
 Stiebas 
 Šakos / ūgliai 
 Spygliai / Lapai 
 Pumpurai / žiedai / vaisiai 
 Medelynas