Cynips quercusfolii L.
Diplolepis quercus folii L.
Klasė Insecta Vabzdžiai
Būrys Hymenoptera Plėviasparniai
Pobūris Apocrita Smaugtapilviai
Šeima Cynipidae Gumbavapsvės

Rutuliški, standūs, rausvi, šviesiai raudoni, vėliau rudi gumbai ant ąžuolo lapų. 

 

 

 

Pažeidimai 
Medžio rūšis: Ąžuolas
Pažeidimo vieta: Lapai
Pažeidimo pobūdis: Deformacija
Pažeidimo laikas: Gegužės-rugpjūčio mėnesiai
Medžio amžius: Pažeidžia jaunesnio amžiaus medžius

 

Morfologija

Pirmos kartos vabzdys yra apie 4 mm ilgio. Antros kartos individai yra nežymiai mažesni. Kūno spalva juoda, galva raudona, akys baltos arba baltai pilkšvos. Kūnas ištįsęs, šonai suglausti, žiūrint iš šono vabzdys atrodo kaip kuprotas. Sparnai mažai gysloti, kiaušiniškos formos, sudėti siekia toli už pilvelio. Patelės kiaušdėtis yra paslėptas pilvelio viduje ir nežymiai išlindęs iš kūno. Lerva balta, be kojų, kresno kūno, stipriai sulenkta. Galva silpnai išsiskiria, su tridante mandibule, be akių.  

 

Biologija

Per metus obuoliškosios ąžuolinės gumbavapsvės išsivysto dvi generacijos: pavasarinė ir rudeninė - agaminę, kai apsivaisinimui nereikalingi patinai. Pirmos kartos patelės padeda po vieną kiaušinėlį į miegančius viršūninius ar šoninius ąžuolo ūglių pumpurus. Kiaušinėlio padėjimo vietoje pavasarį susiformuoja kiaušiniška, iki 3 mm ilgio, rausvos spalvos išauga. Vėlesnėse vystymosi stadijose ši išauga tampa tamsiai violetine. Išauga yra padengta tankiais tamsiai violetiniais smulkiais žvyneliais. Šiose išaugose atskirai vystosi patinai ir patelės. Vystymasis baigiasi vasaros pradžioje ir išskrenda lauk. Po kopuliacijos patelė padeda apvaisintus kiaušinėlius į jaunų lapų gyslas, apatinėje lapo pusėje. Toje vietoje, kur padėtas kiaušinėlis įvyksta apsauginė reakcija ir pradeda formuotis gumbas, vadinamas "galu". Gumbai išauga iki 2,0 - 2,5 cm. Iš pradžių gumbai būna žali, vėliau tampa geltoni ir rausvi. Gumbuose vystosi tik viena lervutė. Gumbai rudenį kartu su lapais nukrenta ant žemės. Nukritusiuose galuose kenkėjas virsta lėliuke ir išsivysto tik patelės. Ciklas kartojasi.

  

Ekologija

Vystosi ant įvairių ąžuolo rūšių, dažniausiai ant paprastojo ąžuolo (Quercus robur L.) Mėgsta medžius miško ar parkų pakraščiuose, pakelėse. Šviesiamėgis vabzdys.

  

Priemonės

Nors pažeidimai kartojasis ir dažnai, tačiau didelės žalos medžių tolimesniam augimui įtakos praktiškai neturi. Siekiant sumažinti kenkėjo gausą, rudenį reikia surinkti pažeistus lapus ir juos sunaikinti.

 

Literatūra, nuorodos

Kolk, A.; Starzyk, J. R. Atlas szkodlywych owadów leśnych. Warszawa, 1996.


Obuoliškoji gumbavapsvėObuoliškoji gumbavapsvėObuoliškoji gumbavapsvėObuoliškoji gumbavapsvė

Kenkėjų paieška

 Šaknys 
 Stiebas 
 Šakos / ūgliai 
 Spygliai / Lapai 
 Pumpurai / žiedai / vaisiai 
 Medelynas