Yponomeuta evonymella L.
klasė Insecta Vabzdžiai
būrys Lepidoptera Drugiai
šeima Yponomeutidae Taškuotosios kandys

Ievinė kandis Lietuvoje aptinkama paupiuose, parkuose, soduose ir ant pamiškės medžių. Nors masinio dauginimosi židinius sudaro retai, kasmet pastebima pavienių stipriai pažeistų medžių.

 

Pažeidimai
Medžio rūšis: ieva, retai kiti lapuočiai
Pažeidimo vieta: lapai
Pažeidimo pobūdis: apgraužti ir nugraužti lapai, tankus voratinklis ant medžių šakų ir kamienų
Pažeidimo laikas: balandis-birželis
Medžio amžius: įvairaus amžiaus medžiai

 

Morfologija

Drugys per išskleistus sparnus 16 - 23 mm ilgio. Priekiniai sparnai balti su penkiomis, išilgai sparno einančiomis juodų taškelių juostelėmis. Užpakaliniai sparnai trumpesni ir platesni už priekinius, pilkai rudi. Vikšrai apie 20 mm ilgio, gelsvi arba gelsvai žalsvi su dvejomis, išilginėmis juodų dėmių juostelėmis. Galva juoda.

 

Ekologija

Ievinė kandis paplitusi visame paprastosios ievos areale. Lietuvoje aptinkama paupiuose, parkuose, soduose ir ant pamiškės medžių. Pažeidžia ievas, išimtinais atvėjais kai kuriuos sodų vaismedžius. Maitinasi tvirtai suverptame voratinklyje gegužės - birželio mėnesiais. Voratinkliu gali aptraukti visą medį ar medžių grupę. Stipriai pažeisti medžiai vasaros pradžioje dažniausiai išaugina naujus lapus, kurie einamaisiais metais lieka nepažeisti.

 
Biologija

Peržiemoję vikšrai ima graužti tik išsprogusius ievų lapus. Birželio pradžioje vikšrai keliauja į specialiai, medžių šakose, ant kamienų ar žolėje, suverptus lizdus kur kokonuose virsta lėliukėmis. Leliukės stadija trunka 1-2 savaites. Išsiritę drugiai kiaušinius deda ant pumpurų ir ūglių. Ne už ilgo iš kiaušinių išsirita vikšreliai, kurie einamaisiais metais nesimaitina. Jauni vikšrai pasislepia po pumpurų dengiamaisiais žvyneliais, kur ir žiemoja. Generacija vienmetė.


Apsauga

Miškuose šio kenkėjo daroma žala šiuo metu minimali, todėl priemonės netaikomos.

 

Literatūra, nuorodos

???? ???????????? ???????????. Iš mr-1.ru [Interaktyvus]. [žiūrėta 2010-09-08] Prieiga per interneta: http://mr-1.ru/PHOTO/BUTTERFLYS/yponomeuta_evonymellus.htm


Ievinė kandisIevinė kandisIevinė kandisIevinė kandisIevinė kandisIevinė kandis

Kenkėjų paieška

 Šaknys 
 Stiebas 
 Šakos / ūgliai 
 Spygliai / Lapai 
 Pumpurai / žiedai / vaisiai 
 Medelynas