Pumpurinė evetrija Rhyacionia turionella Hb.
Sin. Blastesthia turionella L. Tortrix turionana Hb. Blastesthia turionana Hb. Evetria turionana Hb. Pseudococcyx turionella L. Coccyx turionella L.

Sistematika

Klasė Insecta Vabzdžiai
Būrys Lepidoptera Drugiai
Šeima  Torticidae Lapsukiai

Pažeidimai
Medžio rūšis: pušis paprastoji, pušis kalninė, pušis suktaspyglė, pušis juodoji.
Pažeidimo vieta: laja
Pažeidimo pobūdis: pumpurų pažeidimai, uglių deformacijos
Pažeidimo laikas: birželis-liepa
Medžio amžius: 5 m ir >.

Morfologija
Drugys 17-22 mm  pločio ištiestais sparnais. Priekiniai sparnai šviesiai tamsiai pilki su blizgančiomis šviesesnėmis juostelėmis. Sparno viršūnė rudai geltona. Užpakaliniai sparnai pilki. Lervos gelsvai rudos, 10-13 mm ilgio, juodai ruda galva. Turi tris poras krūtinės kojų ir penkias poras pilveli. Lėliukė ruda, pilvelio galiniai segmentai be dygliukų.

Biologija
Skraido birželio mėnesį. Kiaušinius deda ant viršūninio ūglio menturio centrinio pumpuro. Vikšrai išsirita birželio pabaigoje – liepos pradžioje, įsigraužia į uglį prie pumpuro pamato, vėliau į patį pumpurą. Žiemoje pumpuruose. Generacija vienų metų.

Ekologija 
Lietuvoje dažna cenozėje su vasarine ir žiemojančia evetrijomis. Žalinga jaunuolynams. Pažeidžia ūglius ir pumpurus, todėl deformuojasi ūgliai, nepilnai išsivysto.
 
Priemonės 
Taikitinos mechaninės ir cheminės naikinimo priemonės. Liepos mėnesį reikia nupjaustyti pažeistus ūglius su pumpurais ir kartu su viduje esančiais kenkėjais sunaikinti. Taip pat galima naudoti insekticidus. Insekticidus reikia purkšti vabzdžių skraidymo metu ar vos išsiritus lervosms, kol jos dar neįsigraužė į uglių vidų. Kadangi insekticidų naudojimas reikalauja didėlių darbo sąnaudų, specialių žinių ir specialių priemonių miškuose mažai taikitinas.
 
Literatūra, nuorodos
Kolk, A.; Starzyk, J. R. Atlas szkodlywych owadów leśnych. Warszawa, 1996.
Belova, O.; Milišauskas, Z.; Padaiga, V. ir kt. Miško apsaugos vadovas. Kaunas, 2000.
http://en.wikipedia.org/wiki/Blastesthia_turionella


Pumpurinė evetrija

Kenkėjų paieška

 Šaknys 
 Stiebas 
 Šakos / ūgliai 
 Spygliai / Lapai 
 Pumpurai / žiedai / vaisiai 
 Medelynas