Acanthocinus aedilis  L.
Klasė Insecta Vabzdžiai
Būrys Coleoptera Vabalai
Šeima
Cerambycidae Ūsuočiai
Gentis Acanthocinus
Pušiagraužiai

Gelstanti laja, besilupanti žievė, ovalios išlėkimo angos medienoje ar žievėje.

Pažeidimai
Medžio rūšis: Pušis 
Pažeidimo vieta: Stiebas
Pažeidimo pobūdis: Takai po žieve ir medienoje
Pažeidimo laikas: Birželis-rugpjūtis
Medžio amžius: Nuo 30 metų
Pagal pažeistų medžių požymius galima sumaišyti su:
  • blizgiais: mėlynuoju Phaenops cyanea, dėmėtuoju Buprestis haemorrhoidalis, dėmėtasparniu B. novemmaculata, aštuontaškiu B. octoguttata, ruduoju B. rustica
  • ožiaragiais Monochamus sp.

 

Morfologija

Vabalas 13-20 mm ilgio‚ kūnas šviesiai rudas, platokas, plokščias, apaugęs pilkšvais plaukeliais. Antsparniai su dviem tamsiomis skersinėmis juostelėmis, taip pat išmarginti rudomis dėmelėmis. Kiekvienas antsparnis turi 3 neryškias išilgines brianeles. Antenos labai ilgos: patelių - 1,5‚ o patinėlių - 2-5 kartus ilgesnės už kūną. 

 

Ekologija

Pažeidžia pušis, rečiau kitus spygliuočius. Lietuvos pušynuose dažnas. Gyvena įvairaus apšvietimo ir drėgmės sąlygose. Tai ekologiškai plastiška rūšis. Igaūsis pušiagraužis apsigyvena labai apsilpusiose pušyse, rečiau eglėse‚ išvartose‚ sugamintuose rąstuose‚ kelmuose. Priklauso techninę žalą darančių kenkėjų grupei. Židinių nesudaro.

 

Biologija

Vabalai skraidyti pradeda jau balandžio pradžioje‚ kai pradeda žydėti pilkasis karklas‚ išbrinksta paprastosios pušies pumpurai. Skraidymas užsitęsia iki birželio pabaigos. Kiaušinius (viso iki 20) deda žievės plyšiuose (storos žievės rajone)‚ bei į specialiai padarytas išgraužas (pereinama žievė). Lervų takai netaisyklingi‚ juostiniai pradžioje‚ o vėliau graužia ištisiniu plotu‚ sunaikindami pasitaikančias kinivarpų lervas. Tai šiuo atžvilgiu tampa entomofagu. Dalis lervų baigia vystytis įsigraužę į storą žievę ir ten virsta lėliukėmis (patinų)‚ kitos į paviršinius medienos sluoksnius (patelių). Jauni vabalai išsigraužia ovalią angą (6-4 mm) ir išlekia. Generacija 1-2 metų. 

 

Priemonės

Savalaikis apniktų medžių iškirtimas ir šalinimas, sugamintos medienos išvežimas iš miško yra efektyviausios kovos priemonės.

Sugamintą medieną galima nužievinti arba apipurkšti insekticidais.

 

 

Literatūra, nuorodos

Pileckis, S. Lietuvos fauna: Vabalai. II tomas, Vilnius, 1997.

Belova, O.; Milišauskas, Z.; Padaiga, V. ir kt. Miško apsaugos vadovas. Kaunas, 2000.

 

 


Ilgaūsis pušiagraužisIlgaūsis pušiagraužis

Kenkėjų paieška

 Šaknys 
 Stiebas 
 Šakos / ūgliai 
 Spygliai / Lapai 
 Pumpurai / žiedai / vaisiai 
 Medelynas