Pissodes notatus L.
Klasė Insecta Vabzdžiai
Būrys Coleoptera Vabalai
Šeima Curculionidae
Straubliukiniai

 

Pažeidimai
Medžio rūšis: Pušis, rečiau maumedis
Pažeidimo vieta: Stiebas
Pažeidimo pobūdis: takai po žieve
Pažeidimo laikas: gegužė-rugsėjis
Medžio amžius: 3-20 metų

 

Morfologija 
Vabalas tamsiai rudas, 5-7 mm ilgio. Užpakaliniai priešnugarėlės kampai smailūs. Antsparniai smulkiai taškuoti, su dviem skersinėmis geltonos spalvos juostelėmis, tačiau antrosios juostelės dalis prie antsparnių siūlės – balsva. Priešnugarėlėje yra du geltoni taškai.Vabalas tamsiai rudas, 5-7 mm ilgio. Užpakaliniai priešnugarėlės kampai smailūs. Antsparniai smulkiai taškuoti, su dviem skersinėmis geltonos spalvos juostelėmis, tačiau antrosios juostelės dalis prie antsparnių siūlės – balsva. Priešnugarėlėje yra du geltoni taškai.

 

Biologija
Skraidyti pradeda gegužės pabaigoje ir skraido beveik iki rudens. Kiaušinėlius deda priekelminėje jaunų medelių dalyje. Lervų takai vingiuoti, baigiasi medienoje lėliukių kameromis, pridengtomis nuograužomis. Lėliukių kamerose žiemoje lervos, o kartais ir lėliukės. Kitais metais virsta lėliukėmis ir vabalais. Generacija vienų metų.

 

Ekologija

Lervos pažeidžia jaunus silpnus medelius. Jauni vabalai papildomai, o seni vabalai atsinaujinamai maitinasi pušaičių šakose bei liemenėliuose.

 

Priemonės

Profilaktinės-fizinės priemonės, kaip kokybiškas sodinukų pasodinimas, pažeistų medelių pašalinimas iš želdinių ar medynų. Galima panaudoti insekticidus papildomo vabalių maitinimosi metu.

 

Literatūra, nuorodos 

Belova, O.; Milišauskas, Z.; Padaiga, V. ir kt. Miško apsaugos vadovas. Kaunas, 2000.
Pileckis, S., Monsevičius V., Lietuvos fauna: Vabalai. II tomas, Vilnius, 1997.
http://forest.geoman.ru/forest/item/f00/s02/e0002838/index.shtml

nopic

Kenkėjų paieška

 Šaknys 
 Stiebas 
 Šakos / ūgliai 
 Spygliai / Lapai 
 Pumpurai / žiedai / vaisiai 
 Medelynas