Argyresthia goedartella L.
klasė Insecta Vabzdžiai
būrys Lepidoptera Drugiai
šeima Yponomeutidae Taškuotosios kandys

Apgraužti beržų, alksnių žirginiai, šilkiniai siūlai ant kamienų. Paukščių laupoma žievė.

Pažeidimai
Medžio rūšis: Beržas, juodalksnis
Pažeidimo vieta: Žirginiai, žievė, lapai
Pažeidimo pobūdis: vikšrai graužia žirginių vidų, minuoja lapus, įsigraužia į žiauberį
Pažeidimo laikas: Kovas-rugsėjis
Medžio amžius: Pažeidžiami derantys medžiai

 

Morfologija

Sparnai aukso spalvos su su skersai einančiomis trimis baltomis juostelėmis ir 6 baltomis dėmėmis, 4-6 mm ilgio, plotis išskleidus sparnus apie 10 mm. Antenos sudarytos iš aukso ir baltos spalvos narelių, kojos ir pilvelis balti su metališku blizgesiu. Vikšrai iki 10 mm ilgio raudonai rudi su juoda, matinė galva, kūnas padengtas matinėmis smulkiomis karputėmis. Lėliukė ruda arba žalsva.

 

Ekologija

Vikšrai graužia beržų ir alksnių žirginius ir ūglius. Šviesiamėgis vabzdys, ypač mėgsta medynų pakraščius, saulės apšviestus medžius.

 

 
Biologija

Žiemoja lervos beržo ar alksnio žirginiuose. Kovo pabaigoje-balandį lervos leidžiasi ant šilkinio siūlo į apatinę medžio kamieno dalį, kur įsigraužia į žievę ir po poros savaičių virsta lėliuke. Suaugėliai išsirita po 4-6 savaičių ir skaidymas tęsiasi birželio-rugpjūčio mėn. Generacija vienmetė.

 

Apsauga

Miškuose šio kenkėjo daroma žala šiuo metu minimali, todėl priemonės netaikomos.

Sėklinės beržo ar alksnio plantacijose, norint apsaugoti sėklų derlių, galima medelius nupurkšti  insekticidais suaugėlių skraidymo laikotarpiu.

 

Literatūra, nuorodos

Argyresthia goedartella. Iš UKMoths.org.uk [Interaktyvus] 2008. [žiūrėta 2008-05-28] Prieiga per interneta: http://ukmoths.org.uk/show.php?bf=411


Alksninė sidabrakandėAlksninė sidabrakandėAlksninė sidabrakandėAlksninė sidabrakandėAlksninė sidabrakandėAlksninė sidabrakandėAlksninė sidabrakandėAlksninė sidabrakandėAlksninė sidabrakandėAlksninė sidabrakandė

Kenkėjų paieška

 Šaknys 
 Stiebas 
 Šakos / ūgliai 
 Spygliai / Lapai 
 Pumpurai / žiedai / vaisiai 
 Medelynas