Mėlynasis alksninukas Agelastica alni L.

Klasė  Insecta Vabzdžiai
Būrys  Coleoptera Vabalai
Šeima  Chrysomelidae Lapgraužiai
Gentis  Agelastica

Pažeidimai
Medžio rūšis: Juodalksnis, kartais beržas, gluosnis
Pažeidimo vieta: Lapai
Pažeidimo pobūdis: Lapų graužimas
Pažeidimo laikas: Gegužis-rugpjūtis
Medžio amžius: >1 m.

Morfologija
Vabalo kūnas 5-7 mm ilgio, tamsai mėlynos metalo blizgesio spalvos. Antsparniai į užpakalį šiek tiek platėjantys, ant jų matyti smulkūs taškeliai. Kiaušinėliai ovališki ryškiai geltonos spalvos. Jaunos lervos turi juodą galvą, skydelį ir užpakalinę kūno dalį, o likusi dalis yra žalsvo atspalvio. Vyresnės ir suaugę lervos yra tamsiai žalsvai melsvo atspalvio. Suaugusios lervos ilgis iki 12 mm. Lėliukės šviesiai gelsvos, minkštos, švelnios.

Biologija
Žiemoja vabalai po nukritusiais lapais, dirvoje. Pradeda skraidyti vėlai pavasarį ar net vasaros pradžioje.. Patelė, po poravimosi, kiaušinėlius deda krūvelėmis apatinėje lapų pusėje iki 70 vnt. vienoje. Per 5-6 savaites sudeda iki 600-900 vnt. Lervos išsirita per 5-12 dienų. Lervos maitinasi skeletuodamos lapus. Kadangi kiaušinėlių dėjimas yra ištęstas, tai vienoje vietoje galima rasti įvairaus ūgio lervų. Vidurį vasaros, t.y. liepos gale ar net rugpjūčio pradžioje lervos leidžiasi žemyn, lenda į dirvą ir ten virsta lėliukėmis. Po savaitės iš leliukių išsirita jauni vabaliukai. Jauni vabalai dar maitinasi iki pirmų šalčių. Maitindamiesi jauni vabalai išgraužia lape netaisyklingos formos skyles.

Ekologija 
Dažniausiai graužia alksnių lapus, rečiau beržo ir lazdyno. Dažniausiai aptinkami drėgnose pavėsingose vietose, ypač miškų pakraščiuose, aikštėse, želiančiose kirtavietėse.

Priemonės  
Miškuose masinio pakenkimo židiniai susidaro retai, todėl ūkinių požiūrių nėra labai kenksmingas ir naikinti netikslinga. Siekiant apsaugoti vertingus želdinius ar atskirus medžius ar sodmenis medelynuose naudojami insekticidai.

Literatūra, nuorodos

Pileckis, S., Monsevičius V., Lietuvos fauna: Vabalai. II tomas, Vilnius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutes,1997.
Prieiga per internetą. Interaktyvus http://www.ecosystema.ru/08nature/insects/82.php  (2011-04-21)


Mėlynasis alksninukasMėlynasis alksninukasMėlynasis alksninukasMėlynasis alksninukas

Kenkėjų paieška

 Šaknys 
 Stiebas 
 Šakos / ūgliai 
 Spygliai / Lapai 
 Pumpurai / žiedai / vaisiai 
 Medelynas