Pušinis sfinksas Hyloicus pinastri L.

Klasė: Insecta Vabzdžiai
Būrys: Lepidoptera Drugiai
Šeima: Sphingidae Sfinksai

Pažeidimai
Medžio rūšis: pušis, eglė, maumedis
Pažeidimo vieta: medžių lajos
Pažeidimo pobūdis: vikšrai graužia spyglius
Pažeidimo laikas: gegužė - rugpjūtis mėn.
Medžio amžius: įvairaus amžiaus medžiai

Morfologija
Drugys yra 37 - 40 mm ilgio, o su ištiestais pirmos poros sparnais gali siekti 60 – 90 mm. Pirmieji sparnai paprastai yra pilkos spalvos su rudu atspalviu, sparnų vidurinėje dalyje yra trys tamsios linijos. Antra sparnų pora yra pilkšvai rudos spalvos. Drugio kūnas pilkos spalvos su ryškia juoda linija einančia per nugarą. Pilvelis su baltai pilkomis skersinėmis linijomis. Galva maža su didelėmis akimis. Kiaušiniai žalsvos spalvos  ir yra ovalo formą, 1,8-2,2 mm ilgio. Naujai išperėti vikšrai yra apie 4 mm ilgio ir  yra geltonos spalvos. Naujai išsiritusio vikšro galva, kojos ir kremasteris būna juodos spalvos. Lerva vystymosi laikotarpiu tampa vis žalesnė. Po pirmo nėrimosi, lerva tampa ryškiai žalios spalvos. Išilgai kūno eina 6 geltonos linijos, galva įgauna žalsvos spalvos su juodais geltonais ruoželiais. Gelsvas ruožas einantis per lervos nugarą turi rausvo atspalvio. Nuo lervos 4 vystymosi stadijos, lervos šonuose atsiranda oranžinės spalvos dėmės, išskyrus 2 ir 3 segmentus. Paskutinėje vystymosi stadijoje lervos galva išauga iki 5 mm, o kūnas išauga iki 70 mm ilgio. Lėliukė yra rausvai rudos matinės spalvos. Lėliukės ilgis 40 mm ilgio ir  9-12 mm pločio. Galvos dalyje ryškiai matosi čiulptukas prigludęs prie kūno.

Biologija
Aktyvūs birželio - liepos mėnesiais. Skraido vėlai vakare, bet kartais galima aptikti pavienius drugius ir dieną. Minta įvairių gėlių nektaru. Poruojasi ant kamienų ir medžių lajose. Patelė kiaušinius deda ant spyglių mažomis grupelėmis arba pavienius. Viena patelė gali padėti nuo 10 iki 500 kiaušinių. Lervos iš kiaušinių išsirita per 14 dienų. Pirmoji vikšrų augimo stadija trunka 3-4 dienas, antroji – 4-5 dienas, trečioji – 6 dienas, ketvirtoji – iki 8 dienų, penktoji  9-11 dienų. Pirmojo ir antro ūgio lervos apgraužia tik dalį spyglio, o vėlesnio ūgio vikšrai  ( 3 – 5 ūgio ) nugraužia visą spyglį. Po ketvirto išsinėrimo spalio mėnesį vikšras leidžiasi žemyn į paklotę, kur pasidaro lėliukės lopšelį ir ten virsta lėliuke. Lėliukės stadija trunka nuo 8 mėnesių iki 2 metų.  

Ekologija
Paplitęs Europoje ir Azijoje. Aptinkamas ant pušų, rečiau eglės ir maumedžio medžių.

Priemonės
Didelės ūkinės žalos nesudaro. Kovai su pušiniu sfinksu naudoti profilaktines priemones (inkilų kėlimas paukščiams bei šikšnosparniams). Nemažą kiekį lėliukių sunaikina šernai, bei peliniai graužikai. Pastoviai atlikti prognozes pušinio sfinkso populiacijos gausai nustatyti. Atsiradus židiniams naudoti biologinius preparatus.

Literatūra, nuorodos
Hyloicus pinastri. Iš Wikipedia [interaktyvus]. [žiūrėta 2013-03-18]. Prieiga per internetą:
Hyloicus pinastri. Iš Entomologen portal [interaktyvus]. [žiūrėta 2013-03-18]. Prieiga per internetą:
Hyloicus pinastri. Iš BugwoodWiki [interaktyvus]. [žiūrėta 2013-03-18]. Prieiga per internetą:
Andrzej Kolk, Jerzy R.Starzyk. Atlas szkodliwych owadów leśnych, Warszawa, 1996


Pušinis sfinksasPušinis sfinksasPušinis sfinksasPušinis sfinksas