Cameraria ochridella Deschka & Dimic
Klasė Insecta Vabzdžiai
Būrys Lepidoptera Drugiai
Pobūris Glossata  
Antšeimis Gracillarioidea  
Šeima Gracillariidae Keršosios kandelės
Kaštonų lapai nusėti rudos spalvos su šviesesniais krašteliais dėmėmis (“minomis”). Stipriai pažeisti lapai džiūna ir nukrenta.

 

Pažeidimai
Medžio rūšis: Kaštonai 
Pažeidimo vieta: Lapai 
Pažeidimo pobūdis: Minos ant lapų 
Pažeidimo laikas: Gegužė-rugpjūtis
Medžio amžius: Įvairaus amžiaus medžius 

 

Morfologija

Vabzdys rudas, šviesiai rudas arba pilkšvas su skersai einančiomis trimis balkšvomis juostelėmis, 3-4 mm ilgio, plotis išskleidus sparnus apie 8mm. Lerva iki 6mm ilgio šviesiai ruda, su ruda juostele išilgai kūno. Lėliukė tamsiai ruda.

 

Biologija

Skraido nuo balandžio pabaigos iki rugsėjo. Pirmieji suaugėliai atsiranda balandžio pabaigoje, tuomet juos galima aptikti ant besivystančių lapų ir kelmų žievės. Kiaušinius dažniausiai deda išilgai lapo prie pagrindinės gyslos. Pirmos stadijos lervos įsigraužia į lapą ir ten suformuja 3-4 cm dydžio “minas”. Lenkijos klimatinėmis sąlygomis per metus išvysto trys-keturios generacijos. 2007 m. Lietuvoje pastebėta vasarinė generacija: liepos trečią dekadą-rugpjūčio pirmą dekadą skirtinguose šalies vietose ritosi suaugėliai. Žiemoja lėliukė, nukritusiuose lapuose.

 

Ekologija

Pažeidžia tik kaštonus (Aesculus sp.). Aptinkamas grynuose lapuočių ir mišriuose medynuose su kaštonu, taip pat parkuose, alėjose ir kituose miestų želdiniuose.

Keršoji kaštoninė kandelė kilusi iš Makedonijos, masiškai plisti pradėjo 1985 m., ir nuo to laiko išplito beveik visoje Europoje. Pirmą kartą Lietuvoje kenkėjo minos buvo pastebėtos 2002 m. rudenį Klaipėdos priemiestyje Smiltynėje. 2003-2004 m. neaptikta nei drugių, nei minų. 2005 m. minų rasta 14, 2006 m. - 27, 2007 m. - 40 miestuose ir gyvenvietėse. Didžiausi židiniai yra susiformavę Vilniuje, Kaune, Rudaminoje, Kalvarijoje ir Smiltynėje.

 

Priemonės

Tradiciniai insekticidai šio vabzdžio naikinimui netinka, nes jo lervos gyvena lapo viduje. Sisteminių insekticidų injekcijos taip pat nepasiteisino. Efektyviausios yra profilaktinės priemonės: senų lapų deginimas, kompostavimas ar kiti jų naikinimo būdai, inkilų kėlimas didžiosioms zylėms.

 

Literatūra

Ein Kleinschmetterling erobert Europa: Die Rosskastanien-Miniermotte, Cameraria ohridella. Iš Cameraria-Homepage [Interaktyvus].2004, kovas [žiūrėta 2007-07-30]. Prieiga per internetą: http://www.cameraria.de/MAIN/cameraria.html

Szrotówek kasztanowcowiaczek. Iš Owady uszkadzające drzewa i krzewy miejskie [Interaktyvus]. [žiūrėta 2007-07-30]. Prieiga per internetą: http://www.ior.poznan.pl/Szkodrzew/FRAMESzrot.htm

Ivinskis, P., Rimšaitė, J. Keršoji kaštoninė kandelė Lietuvoje. Žurnalas apie gamtą, 2007, Nr. 4 (22), p. 33.

The Horse Chestnut Leaf Miner Moth (Cameraria ohridella) [Interaktyvus]. [žiūrėta 2008-03-14]. Prieiga per internetą: http://www.witasek.com/engl/cam.html

 


Keršoji kaštoninė kandelėKeršoji kaštoninė kandelėKeršoji kaštoninė kandelėKeršoji kaštoninė kandelėKeršoji kaštoninė kandelėKeršoji kaštoninė kandelėKeršoji kaštoninė kandelė

Kenkėjų paieška

 Šaknys 
 Stiebas 
 Šakos / ūgliai 
 Spygliai / Lapai 
 Pumpurai / žiedai / vaisiai 
 Medelynas