Pušinis trumpastraublis Brachyderes incanus L.

Klasė Insecta Vabzdžiai
Būrys Coleoptera Vabalai
Šeima Curculionidae Straubliukai

Pažeidimai
Medžio rūšis: pušis, eglė
Pažeidimo vieta: laja, šaknys
Pažeidimo pobūdis: lervos graužia šaknų žievę, suaugėliai – spyglius, pumpurus
Pažeidimo laikas: gegužės - rugpjūčio mėn.
Medžio amžius: jaunesnio ir vidutinio amžiaus pušys


Morfologija
Suaugusio vabalo kūnas 7-11 mm ilgio. Korpusas juodos spalvos ir padengtas vario spalvos plaukeliais. Galva plati, straublelis trumpas. Anteninės vagutės matomos iš viršaus. Antenos plonos, stiebelis siekia priešnugarėlės priekinį kraštą. Galva ir priešnugarėlė taškuoti, apaugę trumpais pasišiaušusiais plaukeliais. Antsparniai pailgai ovalūs, smulkiai grūdėti, apaugę vario spalvos plaukeliais, bei žvyneliais. Kojos storos. Užpakalinių blauzdų viršūnės su ilgų šerelių eile. Kiaušiniai balti, ovalūs 0,5 x 0,9 mm. Lerva baltos spalvos, su raudonai ruda galva, 7-9 mm ilgio. Lėliukė taip pat balta, laisva, ilgis apie 7 mm. Lėliukės pilvas užsibaigia smailiomis ataugomis.

Biologija
Žiemoja paklotėje arba žievės plyšiuose apatinėje stiebo dalyje. Iš žiemojimo vietų išlenda kovo pabaigoje - balandžio pradžioje. Pavasarį vabalai lipa ant jaunų pušelių ir graužia spyglius, kurie vėliau paruduoja ir nukrenta. Kiaušinius į dirvožemį pradeda dėti balandį ir tęsiasi iki gegužės pabaigos. Kiaušinėlius dirvoje deda grupelėmis po 30-120 vienetus. Viena patelė gali padėti nuo 200 iki 1000 kiaušinėlių. Lervos išsirita praėjus 2-6 savaitėms. Lervos minta pušelių šaknų žieve ir kai kurių žolinių augalų šaknimis. Lerva lėliuke virsta dirvožemyje (15 cm gylyje) liepos - rugpjūčio mėnesį. Lėliukės stadija trunka apie 6 savaites. Rugpjūčio ir rugsėjo mėnesį galima pamatyti iš žemės lendančius jaunus suaugėlius. Kai kurie iš jų pasilieka lėliukės lopšelyje iki kitų metų pavasario. Generacija vienmetė.

Ekologija
Paplitęs visoje Europoje. Aptinkamas įvairaus amžiaus, nederlingo dirvožemio, pušynuose. Masiškai pasireiškia senose gaisravietėse, jaunuolynuose, kur dažnai medelius pažeidžia pušinės evetrijos ir pušinės pumpurinės kandys ir kur yra pramoninė tarša. Dažniausiai pažeidžia pušis, bet galima rasti ant eglės ir kėnio. Intensyviausiai vabalai maitinasi gegužio – rugpjūčio mėnesį. Pažeisti medžiai gali apsikrėsti grybinėmis ligomis.

Priemonės
Vykdyti pažeidimų apskaitą ir esant intensyviems pažeidimams naudoti kontaktinius insekticidus.

Literatūra, nuorodos
Acanthocinus griseus. Iš Faunistik [interaktyvus]. [žiūrėta 2014-03-04]. Prieiga per internetą:
Acanthocinus griseus. Iš Wikipedia [interaktyvus]. [žiūrėta 2014-03-04]. Prieiga per internetą:
Andrzej Kolk, Jerzy R.Starzyk. Atlas szkodliwych owadów leśnych, Warszawa, 1996
A.Žiogas, Miško apsaugos vadovas, Kaunas, 2000


nopic

Kenkėjų paieška

 Šaknys 
 Stiebas 
 Šakos / ūgliai 
 Spygliai / Lapai 
 Pumpurai / žiedai / vaisiai 
 Medelynas