Polygraphus poligraphus L.
Klasė Insecta Vabzdžiai
Būrys Coleoptera Vabalai
Pobūris Polyphaga Įvairiaėdžiai
Šeima Scolytidae Kinivarpos

Pažeidžia 20-50 metų amžiaus apsilpusias egles, rečiau rąstus. Pagrindiniai užpultų medžių požymiai: takai po žieve, įsigraužimo žymės ant liemenų, byrantys žali spygliai, apsilupusi žievė, išsiskiriantys sakai ant kamieno, gelstanti išretėjusi laja.

Pažeidimai
Medžio rūšis: Eglė
Pažeidimo vieta: Stiebas, šakos
Pažeidimo pobūdis: Takai po žieve, išgraužos, lupasi žievė, sakų išsiskyrimas
Pažeidimo laikas: Gegužė-rugpjūtis
Medžio amžius: >10 metų

 

Morfologija

Vabalas tamsiai rudas, apaugęs plaukeliais, 2,2-3 mm, geltonomis kojomis ir antenomis. Antsparniai padengti gelsvai pilkais žvilgančiais žvyneliais su išilginėmis taškų eilutėmis ir smulkiagrūdžiais tarpais. Priekinis priešnugarėlės kraštas su negilia, bet aiškia išpjova. Antenų buoželė trumpesnė už antenos botagėlį.

 

Ekologija

Kenkia kartyno ir vidutinio amžiaus medynams. Aptinkamas visų apmirimo tipų eglėse ir priklauso fiziologinę žalą darančių kenkėjų grupei. Dažnai aptinkamas vėjalaužų, vėjavartų, gaisrų, sniegalaužų, netaisyklingų tarpinių kirtimų sudarkytuose medynuose. Respublikoje dažnas ir labai pavojingas, nes apsigyvena gana gyvybingose eglėse. Mėgsta stiebus su lygesne žieve. Lervos ir suaugėliai žiemoja po žieve. Tai tamsą ir drėgmę mėgstanti kenkėjų rūšis. Apsigyvena įvairaus amžiaus medžiuose, vėjavartose, esančiose 0,5 ir didesnio skalsumo medynuose. Nukirstus medžius pažeidžia retai.

 

Biologija

Poligrafas – poligaminė rūšis. Suaugęs patinas dažniausiai poravimosi kamerą išgraužia eglių stiebo dalyse su plonąja žieve. Nuo kameros patelės įvairiomis kryptimis daro iki 8, 2-6 cm ilgio takų, nuo kurių išeina 10-20 vingiuotų, susipynusių lervų takų. Motės takai išgraužiami įvairiame žievės gylyje, jų galai išeina į vidinį paviršių, o nulupus žievę matyti tik atskiros takų dalys. Iš dalies takai išgraužiami ir balanoje. Skraido birželio pabaigoje – liepos pradžioje. Skraidymo periodas ištęstas. Tuo metu masiškai žydi mažalapės liepos. Po žieve žiemoja visos stadijos (lerva, lėliukė, suaugėlis) išskyrus kiaušinio. Dažniausiai išsivysto viena generacija.

 

Priemonės

Savalaikis šviežiai apniktų eglinio poligrafo eglių iškirtimas ir šalinimas iš miško yra efektyviausia kovos priemonė. Taip pat rekomenduojama apsaugoti medieną tarpiniuose medienos sandėliuose apipurškiant ją insekticidais arba nužievinant.

 

Literatūra, nuorodos

Belova, O.; Milišauskas, Z.; Padaiga, V. ir kt. Miško apsaugos vadovas. Kaunas, 2000.

????????, ?.?.; ?????????, ?.?.; ? ??. ???????????????? ?????????? ?????-?????????? – ?????????? ???? ? ?????????????? ?????????? ?????????. ????, 2005.

Michalski, J.; Mazur, A. Korniki: Praktyczny przewodnik dla lesnikow. Warszawa. 1999.

Pileckis, S. Lietuvos fauna: Vabalai. II tomas, Vilnius, 1997.

Žiogas, A. Miško entomologija. Kaunas, 1997.


Eglinis poligrafasEglinis poligrafasEglinis poligrafasEglinis poligrafasEglinis poligrafas

Kenkėjų paieška

 Šaknys 
 Stiebas 
 Šakos / ūgliai 
 Spygliai / Lapai 
 Pumpurai / žiedai / vaisiai 
 Medelynas