Gluosninis kelmagraužis Lamia textor L.
Sistematika
Klasė Vabzdžiai Insecta
Būrys Vabalai Coleoptera
Šeima Ūsuočiai Cerambycidae
Pažeidimai
Medžio rūšis: drebulės, tuopos, gluosniai, alksniai
Pažeidimo vieta: priekelminė stiebo dalis, ūgliai, lapai
Pažeidimo pobūdis: vertikaliai stiebo graužia plačius takus, graužia lapus, jaunus ūglius
Pažeidimo laikas: gegužės-rugpjūčio mėnesiais
Medžio amžius: įvairaus amžiaus medžiai
Morfologija
Vabalas stambus, 14-30 mm ilgio, juodas, kresnas, storas, matinis, apaugęs švelniais gelsvais ir rudais plaukeliais, kurie antsparniuose sudaro smulkias dėmeles. Antsparnių pečiai dideli ir išsikišę. Antsparniai grūdėti, prie viršūnės raukšlėti ir taškuoti. Priešnugarėlės skersinė ir jos šonai su stambiais, smailiais gumburėliais. Antenos storos, į viršūnę plonėja, jų pirmasis narelis labai storas. Vyriškų antenų ilgis sudaro 2/3 vabalo kūno, patelių antenos trumpesnės. Kiaušinėliai cilindro formos, balti, 4 - 6 mm ilgio. Lervos iki 40 mm ilgio, gelsvai baltos, cilindro formos su pavieniais šereliais ant kūno, bekojės. Lėliukė laisva, kreminės spalvos, 25 mm ilgio.
Biologija
Vabalai aktyvūs gegužės – rugsėjo mėnesiais. Daugiausiai vabalų galima aptikti birželio – liepos mėnesiais. Patelė po poravimosi deda kiaušinius į medžių žievėje padarytus plyšius, priekelminėje kamieno dalyje. Patelė gali padėti iki 30 kiaušinių, į vieną plyšį padeda po 1 kiaušinį. Lervos iš kiaušinių išsirita po 2- 3 savaičių. Vos tik išsiritusios graužia takus po žieve ir maitinasi balanoje, vėliau graužiasi gilyn į medieną darydamos netaisyklingus ovalo formos takus. Takai būna apie 2 cm skersmens. Po antro peržiemojimo lerva pasidaro 40 x 12 mm dydžio lėliukės kamerą. Lėliukėmis pavirsta liepos - rugpjūčio mėnesiais. Vabalas iš lėliukės išsivysto per 2-3 savaites. Vabalas lėliukės kameroje dar išbūna apie savaitę, po to graužiasi apie 12 mm skersmens išskridimo angą. Jauni vabalai maitinasi tuopų, gluosnių, drebulių ūglių žieve ir lapais. Vabalai yra tingūs ir skraido retai. Galima aptikti ant apatinės šakos arba ant medžio stiebo 2 metrų aukštyje. Vabalas aktyviausias sutemus. Atšalus orams vabalas lenda į paklotę ir peržiemoją iki gegužės mėnesio. Generacija trunka tris metus.
Ekologija
Aptinkamas įvairaus amžiaus gluosnių, drebulių, tuopų plantacijose ir parkuose. Vabalai graužia lapus ir ploną žievę. Vabalai grauždami medžio žievę gali jį apkrėsti grybinėmis ligomis. Lervos grauždamos medieną sugadina jos technines savybes.
Priemonės
Pagrindinis gluosninio kelmagraužio priešas yra genys. Vengti monokultūrų. Vabalams naikinti naudoti insekticidus.
Literatūra, nuorodos
Pileckis, S. Lietuvos fauna: Vabalai. II tomas, Vilnius, 1997.
Andrzej Kolk, Jerzy R.Starzyk. Atlas szkodliwych owadów leśnych, Warszawa, 1996.
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D1%8B%D0%B9_%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%81%D1%82%D1%8F%D0%BA
http://beetle-boris.narod.ru/index2/Lamia_textor.html
http://de.wikipedia.org/wiki/Schwarzer_Weberbock
http://www.insectes-net.fr/lamia/lamia2.htm
http://lt.wikipedia.org/wiki/Gluosninis_kelmagrau%C5%BEis