Naminis skaptukas Anobium punctatum

Klasė: Insecta Vabzdžiai

Būrys: Coleoptera Vabalai

Antšeimis: Bostrychoidea Gaubtavabaliniai

Šeima: Anobiidae Skaptukai

Gentis: Anobium Skaptukai


 

Pažeidimai

 

Medžio rūšis: Spygliuočiai, lapuočiai

Pažeidimo vieta: baldai, medienos gaminiai ir konstrukcijos

Pažeidimo pobūdis: skylutės, išgraužos

Pažeidimo laikas: apskritus metus

Medžio amžius: -

 

Morfologija

Kūnas 3-4 mm ilgio, elipsės formos, rudas. Priešnugarėlės forma primena vienuolio gobtuvą, galva paslėpta po juo.

 

Biologija

 

Vabalai masiškai skraido gegužės – birželio mėnesiais, nors jų galima rasti visą vasarą. Skraido retai, nedideliais atstumais ar pasilieka vystymosi vietų paviršiuje, kur ir poruojasi. Patelės deda kiaušinius (vidutiniškai 20 vnt.) į medienos plyšius ant šiurkščių, nedažytų užtamsintų vietų ar senas išlėkimo angas. Lervos graužia takus medienoje, o lėliukėmis virsta prie paviršiaus. Lervos lėliukėmis virsta vasarą, o vabalai ritasi tik kitais metais. Iš lėliukių išsivystę vabalai prasigraužia į paviršių, padarydami apie 2 mm skersmens skylutes. Generacija nuo pusės iki 3 metų. Šilumamėgis vabzdys, aktyviausiai maitinasi esant +20°C temperatūrai. Žemoje temperatūroje vystymasis sulėtėja ar visai sustoja.

 

Ekologija

 

Rąstuose apsigyvena po 5-25 metų ir tik iš vidinės pusės. Taip pat randamas senuose mediniuose balduose, medinėse konstrukcijose namo viduje. Kaip ir naminį skaptuką galima, gali rasti, išgirdus tiksėjimą, kurį šis vabalas sukelia suduodamas galva į tako sieneles. Todėl kai kuriose šalyse baldinis skaptukas vadinamas “mirties laikrodžiu”.

 

Priemonės

 

Medinių sienų ir lubų tinkavimas, pastatų ir baldų dažymas bei antiseptavimas apsaugo nuo baldinio skaptuko įsigraužimo. Kenkėjų apniktus nedidelius baldus ar medines detales reikia iškaitinti +60°C temperatūroje kelias valandas.
Svarbią reikšmė turi ir prolilaktinės priemonės: medienos liekanų ir šiukšlių šalinimas iš patalpų ir rusių, palėpių, baldų džiovinimas ir vėdinimas, pastatų ir atskirų jo dalių, taip pat baltų (ypač kojelių) saugojimas nuo periodiško drėkinimo. Statybose nerekomenduojama naudoti kenkėjų apniktos medienos, į naujas vietas pervežti nepatikrintų senų baldų ar medienos gaminių.
 

 

Literatūra, nuorodos

Belova, O.; Milišauskas, Z.; Padaiga, V. ir kt. Miško apsaugos vadovas. Kaunas, 2000.

Pileckis, S., Monsevičius V. Lietuvos fauna: Vabalai. I tomas, Vilnius, 1995.


Baldinis skaptukas

Kenkėjų paieška

 Šaknys 
 Stiebas 
 Šakos / ūgliai 
 Spygliai / Lapai 
 Pumpurai / žiedai / vaisiai 
 Medelynas