Gilinis vaisėdis Cydia splendana (Hbn.)

Sinonimai: Laspeyresia splendana Hbn., Carpocapsa splendana  Hbn., Carpocapsa reaumurana Hein., Grapholitha splendana Meyer.

Klasė Insecta Vabzdžiai
Būrys Lepidoptera Drugiai
Šeima Tortricidae Lapsukiai
Gentis Cydia Vaisėdžiai

Pakenkimai 
Medžio rūšis: Paprastasis, bekotis ir raudonasis ąžuolai, valgomasis kaštainis, bukas, lazdynai,
Pažeidimo vieta:  ąžuolų gilės, valgomojo kaštainio vaisiai, buko ir lazdyno riešutai
Pažeidimo pobūdis: įsigraužia į giles, vaisius ir riešutus, išgraužia jų sėklaskiltes
Pažeidimo laikas:  liepos pab. – rugsėjo mėn.
Medžio amžius:  derantys medžiai

Morfologija
Drugio ilgis  6-8 mm, išskleistų priekinių sparnų plotis 16-20 mm. Kūnas rusvai pilkos spalvos. Priekiniai sparnai ištisę, pelenų spalvos, su subtiliu piešiniu susidedančių iš linijų, taškų ir šviesių dėmių. Ant sparnų išorinio krašto yra rusvai geltona, ovalo formos dėmė atskirta juoda zona nuo pagrindinės sparno dallies. Šereliai yra rusvai geltoni su blizgesiu. Drugio ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Carpocapsa reaumurana Hein. kuris daugiausia paplitęs pietų Europoje, sparnai yra vienspalviai tamsiai pilkai rusvi (spalvinės aberacijos). Užpakaliniai sparnai yra rusvi su tamsiai pilkai rusvais šereliais. Vikšrai su aštuoniomis poromis kojų, 18 mm ilgio balkšvos spalvos su šviesiai ruda galva ir gelsvais pirmo už galvos ir analinio segmento skydeliais.

Biologija                          
Drugių skraidymo laikotarpis nuo birželio pabaigos iki rugpjūčio mėn. Tuo laiku juos galima stebėti skraidančius derančių medžių lajose. Patelės deda kiaušinėlius pavieniui ant jaunų gilių prie, gvildo pakraščio. Liepos mėn. išsiritę vikšrai pasiekia gvildo pagrindą, kurį minuoja padarydami trumpus rudos spalvos takus, po to įsigraužia į gilės vidų. Dėl šios priežasties gvildo vidinėje pusėje ir gilės pagrindo išorinėje pusėje atsiranda netaisyklingos formos tamsus randas. Viduje gilės vikšras suėda sėklaskiltes, o tuščias vietas užpildo trupinėlių pavidalo rusvais ekskrementais laisvai sujungtais voratinklinėmis gijomis. Rugsėjo pradžioje pažeistos gilės žaliame fone turi rusvas dėmes ir prieš laiką nukrenta ant žemės. Vikšras maitinasi gilėje nuo rugpjūčio iki rugsęjo, o po to išgraužia ovalo formos išlindimo angą ir tarp nukritusių lapų pasigamina plokščią, plonasienį, nešvariai baltos spalvos kokoną, kuriame žiemoja. Lėliuke virsta pavasarį. Vystymosi ciklas paprastai trunka metus.

Ekologija 
Rūšis paplitusi pietinėje ir vidurio Europoje, pietinėje Švedijos dalyje, taip pat Rusijos europinėje dalyje ir Kaukaze. Lenkijoje paplitęs ąžuolynuose arba miškuose su ąžuolo priemaiša. Vystosi paprastojo, bekočio ir raudonojo ąžuolų gilėse, be to, valgomojo kaštainio  vaisiuose, buko ir lazdynų riešutuose. Turi didelę ūkinę reikšmę daugelyje kraštų. Lokaliai gali pasireikšti labai gausiai, tačiau iš esmės turi mažesnę reikšmę nei gilinis straubliukas.

Priemonės 
Priemonės tokios pat kaip ir prieš bukinį vaisėdį.

Literatūra

Kolk, A.; Starzyk, J. R. Atlas szkodlywych owadów leśnych. Warszawa, 1996. P-678-681


nopic

Kenkėjų paieška

 Šaknys 
 Stiebas 
 Šakos / ūgliai 
 Spygliai / Lapai 
 Pumpurai / žiedai / vaisiai 
 Medelynas